Польсько-український економічний форум
“СПІВПРАЦЯ З УКРАЇНОЮ ІНВЕСТИЦІЇ В МАЙБУТНЄ”
.
.
Pod Honorowym Patronatem Związku Miast Polskich
polsko – ukraińskie stoisko narodowe
oraz
Forum GOSPODARCZE Polsko-Ukraińskie
W trakcie XXIV Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, KIELCE, w dniach od 10 do 11 kwietnia 2024 roku, zorganizowane zostało FORUM POLSKO – UKRAIŃSKIE oraz wspólny Pawilon Narodowy miast z Ukrainy i z Polski, na którym odbywały się spotkania przedstawicieli włodarzy miast i gmin z Ukrainy z reprezentantami władz miasta Kielce, Puław i lokalnego biznesu.
Podczas Targów, w Międzynarodowym Pawilonie Polsko- Ukraińskim, odbywała się prezentacja potencjału, możliwości, propozycji współpracy miasta Puławy i Regionu Puławskiego oraz następujących miast i regionów ukraińskich :
Połtawy, Żytomierza, Bojarki, Umania, Korostenia, Zwiagla (dawny Nowogród Wołyński), Łucka, których delegacje w niezwykle trudnym dla siebie wojennym okresie znalazły czas i możliwości, aby przyjechać do nas, do Polski, na targi EKOTECH w Kielcach i rozmawiać o bieżących ich potrzebach w zakresie ekologii, gospodarki komunalnej, gospodarki odpadami miejskimi itp
Rozmowy dotyczyły odbudowy ze zniszczeń wojennych i dostosowania rozbudowy ukraińskich miast oraz miasteczek do standardów unijnych, w obszarze działalności społecznej, socjalnej, edukacyjnej, medycznej, sanitarnej, ekologicznej, w zakresie rozwoju dróg lokalnych i krajowych, rozwoju ośrodków wspierania biznesu, modernizacji zaplecza komunalnego i technicznego, budownictwa itd.
Podczas targów prowadzono rozmowy o organizacji i prowadzeniu procesów inwestycyjnych
oraz o możliwościach finansowania czy dofinansowania z funduszy pomocowych, w tym funduszy unijnych. Rozmówcy starali się znaleźć odpowiedź na pytania dot. m.in. wkładu inwestycyjnego, ograniczeń kapitałowych oraz przetargów.
Organizatorami było Centrum Ekologii i Promocji Gospodarczej, Polsko-Ukraińskie Centrum Gospodarcze, Puławski Park Naukowo – Technologiczny oraz Targi Kielce
Polsko – Ukraińskie Forum Gospodarcze
Kielce, 10 – 11 kwietnia 2024
Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze poświęcone było prezentacji potencjału i możliwości miast ukraińskich i polskich oraz instytucji i organizacji wspierających międzynarodową współpracę gospodarczą.
Omawiano również metody i sposoby działania w najbliższej przyszłości, w tym kwestie koordynacji i organizacji bezpośredniej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej w systemach poziomych pomiędzy polskimi i ukraińskimi miastami i regionami, instytutami, izbami gospodarczymi oraz firmami produkcyjnymi, handlowymi i usługowymi.
Powitanie uczestników FORUM – Czesław Rolla, Prezes Zarządu CEntrum ekologii i promocji gospodarczej i Polsko – Ukrainskiego centrum gospodarczego
“…Szanowni Państwo!
Przypadł mi wielki zaszczyt i przyjemność powitać delegacje miast ukraińskich, miast które zostały tak zniszczone przez okrutną wojnę. Czasami oglądamy telewizję, myślimy o tym, co się dzieje na froncie, ale ta wojna dotyczy również tego, co się dzieje w miastach. Mamy dzisiaj cichych bohaterów tej wojny, przedstawicieli miast , zarządów tych miast, którzy przyjechali tu do nas, aby podzielić się z nami tym co dzieje się dzisiaj w ich miastach, tym, co mają w swoich miastach do zaoferowania, będą mówili o swoich swoimi oczekiwaniach i o tym, co planują w najbliższej przyszłości..
Bo to na ich barkach dzisiaj spoczywa los mieszkańców, to oni muszą się troszczyć o ich zdrowie , życie, zabezpieczenie wyżywienia, wody, prądu , ogrzewania i innych potrzeb niezbędnych do funkcjonowania całego miasta. To oni dzisiaj muszą zatroszczyć się o edukacje w szkołach, miejsce w żłobkach i przedszkolach dla najmłodszych, zadbać o zagubione, poszukujące właścicieli zwierzęta domowe. W dodatku w huku bomb czy spadających dronów.
W pierwszym rzędzie, chciałbym teraz prosić o zabranie głosu Panią Tetianę Koczkową, Pierwszą Zastępcę Mera Bojarki, miasta partnerskiego Puław, którzy jako pierwsi zorganizowali u siebie, w Bojarce, w czasie trwającej wojny, w 2022 roku, dwudniowe Forum Polsko-Ukraińskie, po którym polska delegacja przez kilka dni odwiedzała firmy, instytuty naukowe, szkoły w Bojarce, zapoznając się z ich możliwościami i potrzebami. To był początek takiej współpracy, która się potem coraz bardziej rozwijała, obejmowała kolejne miasta i regiony Ukrainy, rozszerzała swoje działania o firmy, izby gospodarcze i miasta również z kolejnych państw europejskich …”
Przesłanie z Bojarki – Pani Tetiana Koczkowa, Pierwsza Zastępczyni Mera Bojarki, miasta partnerskiego PułAW
“…Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w Forum. Jako przedstawiciele miast i samorządów, jesteśmy tutaj dzisiaj głosem naszej Ukrainy w Europejskiej Wspólnocie. Dlatego te , niezależnie od trwającej u nas wojny, w krótkich słowach chciałabym przedstawić czym żyje nasza gromada. My znajdujemy się blisko Kijowa w odległości 15 km od jego granic. Dzięki Zbrojnym Siłom Ukrainy, nasza gromada nie była okupowana, Rosjanie zostali zatrzymani 600 m od granic naszego miasta. Niestety, mamy zniszczenia na naszych terenach, zniszczone zostały niektóre osiedla, nasze centrum biznesowe i niektóre firmy, w tym duża firma produkująca meble. Zniszczone zostały niektóre obiekty komunalne, mieliśmy przez dwa miesiące problemy z odbiorem śmieci.
Dzięki pomocy naszego miasta partnerskiego z z Polski, Puław, które przekazało nam duży wóz komunalny do zbioru śmieci, który teraz pracuje na ulicach naszego miasta i ten problem został rozwiązany. My jako cała gromada, czujemy w sobie wielki potencjał i wielką siłę, aby być równoprawnym partnerem, nie tylko tą stroną, która prosi o pomoc, ale i taką, która może wnosić swoje wielkie możliwości i brać wspólnie z naszymi partnerami z Polski udział w Europejskich projektach.
W tej chwili dla miast Ukrainy otworzyły się nowe możliwości brania udziału w projektach Interreg Europe – my sami mamy teraz trzy propozycje uczestnictwa we wspólnych projektach europejskich. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych współpracą z nami, jesteśmy otwarci do współpracy w tym zakresie i realizacji wspólnych projektów z partnerami z Polski.
Chciałabym dodać, ze my jesteśmy również przedstawicielami i ambasadorami naszego lokalnego biznesu, naszych firm, dlatego też zapraszamy każdą polska firmę i organizację zainteresowana współpracą z nami. Wszystkie informacje otrzymane od polskich firm będziemy przekazywali naszym firmom i pomagali im w nawiązaniu współpracy. Planujemy zorganizowanie u siebie specjalnego osrodka informacyjnego do bezpośrednich kontaktów z firmami polskimi.
Bardzo dziękuję – Sława Ukrainie, Sława Polsce…”
Przesłanie z umania – Pan Oleh Volodymyrovych GANICH, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Umań, Przewodniczący Delegacji
“… Witamy wszystkich uczestników w imieniu naszego miasta Umań. Nasz miasto znajduje się w centrum Ukrainy. My znajdujemy się na skrzyżowaniu połączeń drogowych i kolejowych do wszystkich największych miast Ukrainy, w prawie równej odległości od każdego z nich. I kiedy Rosja napadła na naszą Ukrainę, front od nas był w odległości 160 km, oni podchodzili od dołu, od strony Mikołajewa. Przez nasze miasto przejeżdżali wszyscy uchodźcy kierujący się na zachód Ukrainy. I to wówczas w naszym mieście znajdowali azyl, pomoc w zakwaterowaniu i wyżywieniu, gdzie mogli napić się herbaty, ogrzać i odpocząć Organizowaliśmy nauczanie dla wszystkich dzieci przybywających do naszego miasta, opiekowaliśmy się pogubionymi zwierzętami domowymi uciekającymi również przed wojną. Organizowaliśmy dla wszystkich uchodźców pomoc sanitarną i medyczną, wszystkie nasze obiekty wykorzystywaliśmy do tego celu, nie zwracając uwagi na uderzające w miasto pociski i rakiety.
Teraz chciałbym podziękować wszystkim miastom i prezydentom miast polskich, którzy tak jak prezydent Kielc Pan Bogdan Went, czy wójt z gminy Nowiny, Pan Sebastian Nowaczkiewicz, byli od początku wojny bardzo zaangażowani w pomoc dla miast ukraińskich i dla naszych rodaków, kiedy znaleźli schronienie w Polsce – za co odznaczeni zostali wysokimi medalami przez Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego.
Chciałbym teraz trochę więcej opowiedzieć o naszym mieście Umań, które znajduje się w samym centrum Ukrainy. Nasze miasto jest miastem turystycznym, z bogatą historią, Co roku przyjeżdża do na ponad 700 000 gości., dużo spośród nich, bo około 100 tys. to chasydzi, którzy pielgrzymują do naszego miasta z powodów religijnych i tradycyjnych. Znajduje się też u nas przepiękny Park Sofijiwka, który założył i rozbudował hrabia Potocki, mamy nadzieję, że pod auspicjami UNESCO uda nam się rozpropagować tak piękny obiekt łączący historycznie nasze kultury, naszą przeszłość, Polski i Ukrainy.
Zapraszamy Państwa,żebyście mogli przyjeżdżać do nas i zwiedzać nasze miasto. Co co biznesu, u nas bardzo rozwinięty jest przemysł piwowarski, meblowy, medyczny, rolniczy i przetwórczy, ostatnio też spotykaliśmy nasze produkty spożywcze, w tym piwo w kieleckich sklepach które cieszy się w wielu krajach wielkim powodzeniem z uwagi na wartości smakowi i odżywcze i zdrowe technologie produkcji.
Podczas naszych rozmów i spotkań, podczas rozmów z Panem Prezydentem Kielc i innymi uczestnikami Targów zrozumieliśmy, ze mamy bardzo podobne problemy i tematykę związaną z naszymi miastami, z ich zaopatrzeniem komunalnym, społecznym i edukacyjnym, z cenami na podstawowe opłaty, za wodę, prąd, ogrzewanie.
Już teraz musimy myśleć o rozwiązywaniu podstawowych problemów mieszkańców, aby po wygranej wojnie jak najszybciej rozwijać modernizacje i rozwój naszym miast. Już teraz musimy zasiać to ziarno, aby odrodzenie Ukrainy i jej droga do Unii Europejskiej odbywała się jak najszybciej i równomiernie, abyśmy mogli korzystać z polskich doświadczeń i z jej rozwoju. Dzięki naszym Siłom Zbrojnych Ukrainy, nasze miasto pozostałe nietknięte okupacją, wojska rosyjskie nie wtargnęły do naszego miasta, bronimy naszego kraju również w obronie całego wolnego świata.
Dziękuję władzom Polski i Polsce za zrozumienie tej całej sytuacji. Chciałem tez zaprosić wszystkich uczestników na nasze stoisko, zapraszamy Was do naszego miasta, pomimo wojny odwiedziło nas w 2023 roku ponad 500 000 turystów.…”
Przesłanie z żytomierza – Pani Polina Czerwińska – Kierownik Wydziału Ekologii i Zasobów Naturalnych Miasta Żytomierz
“…Chciałabym w pierwszym rzędzie serdecznie podziękować za możliwość bycia tutaj i możliwość uczestnictwa w Forum,możliwość przedstawienia ważnych dla nas zagadnień, spotkania się z innymi miastami i z Ukrainy i z Polski, po to aby razem współpracować i rozwiązywać wspólne nasze problemy. Chciałabym też opowiedzieć o jednym z naszych kluczowych problemów w mieście Żytomierz i w całym rejonie naszego miasta.
Reprezentuję naszą miejska gromadę , do naszej gromady wchodzi miasto Żytomierz z okolicami, razem posiadamy 260 tys mieszkańców. Jeden z najważniejszych problemów jaki istnieje w naszej gromadzie to składowisko odpadów stałych. Przez cały poprzedni okres do 2022 roku, wszystkie odpady stale produkowane przez miasto były składowane w jednym miejscu i tam były przechowywane beż żadnych dodatkowych procesów utylizacji. Nie było wówczas żadnej innej alternatywy. U nas w Ukrainie, ja wiem o tym, że przedstawiciele innych wspólnot terytorialnych mają podobne problemy z odpadami, ponieważ te składowiska nie były projektowane pod kątem ich utylizacji. Nie są one zaopatrzone w specjalne systemy filtrujące, były one tworzone spontanicznie od lat 50-tych ubiegłego wieku, kiedy nikt jeszcze nie myślał o segregacji i utylizacji odpadów. Orientacyjna ilość tych odpadów u nas to od 12 do 15 milionów m3, szczelność odpadów wynosi 0,3, wilgotność odpadów 60% , wielkość całego składowiska to 21, 6 ha, 18,7 ha ma sama strefa ochronna , rocznie odpadów mamy 44 – 54 tys. ton.
W tej chwili poszukujemy różnych możliwości oczyszczania odpadów, poszukujemy technologii do oczyszczania odpadów. W chwili obecnej przygotowujemy strategię i plany ekologicznej zagospodarowania i utylizacji odpadów, tworzymy specjalne opisy i programy do zarządzania na wszystkich szczeblach terytorialnych obwodów rejonów i miast. Przygotowujemy projekty związane z rekultywacja i filtracją odpadów, na terenie miasta powstał już zakład przetwarzania śmieci, zatrudniający 80 osób, mamy taka nadzieję , że po opracowania projektu będziemy w stanie dalej go rozwijać.
Planujemy rozbudowę naszych zakładów wraz ze wzrostem zatrudnienia do 120 osób – tak aby osiągać 80 tys ton przetwarzania odpadów stałych rocznie. Dzięki posiadania zakładu przetwarzania odpadów, możemy już tworzyć nasz system zbierania i segregacji odpadów. Interesują nas wszelkie metody filtracji, odwróconej osmozy itp. podobne rozwiązania, tak jak to wygląda w Europie. Mamy systemy odkażania i możliwości odgazowywania odpadów. Posiadamy w Żytomierzu jeden komunalny zakład i dwie firmy prywatne do segregacji i do wywożenia odpadów.
Dziękuję za możliwość przedstawienia naszych problemów komunalnych, mam nadzieję że będziemy razem, chciałabym zaprosić was do współpracy, bo w tak trudne czasy możemy wszystkie problemy rozwiązywać wspólnymi siłami i uzgadniać je pomiędzy sobą,
Bardzo dziękuję. …”
Przesłanie z Zwiahel / Nowogrodu wołyńskiego – Pan Dmytro Rudnytskyi , Radny i Delegat Miasta, Dyrektor Przedsiębiorstwa UKR-DOR-SERVICE LLC,
“… Bardzo dziękuję naszym polskim i ukraińskim kolegom. Jesteśmy dumni z tego, ze udało nam się przywrócić naszą historyczną dawną nazwę, Zwiahel, którą podczas rozbiorów Polski Katarzyna, caryca Rosji, zamieniła na Nowogród Wołyński. Z naszego miasta pochodzi Lesia Ukrainka, bohaterka i poetka, jak tez Waleryj Załużny, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. Ja sam jestem przedstawicielem administracji miejskiej i jednocześnie pracuję w zarządzie miejskim, a ponadto jestem dyrektorem przedsiębiorstwa UKR-DOR-SERVICE LLC . Mamy 62 tys mieszkańców, duży potencjał rozwoju i doświadczenia w pozyskiwaniu środków finansowych. Współpracujemy z miastami Łomża, Bełchatów i z Powiatem Piaseczyńskim.
Chcę podziękować Polsce i polskim kolegom za wsparcie nas w tej wojnie, za pomoc dla naszych uciekających przed wojną rodzin, które zostały otoczone opieka w Polsce. My zawsze mówimy o współpracy partnerskiej, nie chodzi nam wyłącznie o pomoc humanitarną,w naszym mieście nasza władza wspiera międzynarodową współpracę i zapraszamy firmy z Polski, z którymi możemy razem się rozwijać, gdzie wszyscy na tym będziemy korzystać.
Mamy u siebie wiele firm międzynarodowych, które prowadzą stabilny biznes i się przy tym rozwijają, nawet w warunkach istniejącej wojny. Chciałbym się zwrócić do przedstawicieli biznesu w Polsce, do naszych partnerów z Polski, że nadejdzie czas zwycięstwa Ukrainy, że powinniśmy razem odbudowywać nasze miasta ze zniszczeń wojennych, że będziemy mogli razem je modernizować i rowijać w oparciu o technologie i rozwiązania nowoczesne z Polski i ze wspólnej Europy. Na zakończenie przedstawiam film o naszym mieście.
Bardzo dziękuję za uwagę…“
przesłanie z Korostenia – Pan Wołodymyr Wyhiwski, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Korostenia
“…. W pierwszej kolejności chciałbym podziękować za możliwość wzięcia udziału w takim wydarzeniu, jak dzisiejsze Forum. Kiedy wyjeżdżamy na Zachód, mamy zawsze pewne oczekiwania, ale rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania, a zwłaszcza to, że tak pięknie zostały przygotowane nasze stoiska, że dostosowany został do naszych potrzeb program Forum oraz ciekawy i wypełniony interesującą nas treścią program naszego pobytu w Kielcach i Gminie Nowiny.
Wspólnota terytorialna miasta Korosteń została stworzona w 2020 roku. Składa się ona z 44 miejscowości, liczy 71,5 tys. mieszkańców i zajmuje 809 km2, znaczna część obejmuje tereny rolnicze. Do granicy z Białorusią mamy 90 km , do Kijowa 150 km. W pierwszych dniach wojny miasto znajdowało się 35 km od linii frontu i nasza gromada zaznała wiele bombowych i rakietowych uderzeń ze strony Rosji na nasze osiedla, na nasze zakłady przemysłowe i infrastrukturę drogową i komunalną.
I tu chcielibyśmy podziękować polskiej stronie, która przyjęła od pierwszych chwil wojny, kiedy Rosja została zaatakowała nasze osiedla, najwięcej uchodźców z naszych miejscowości. Z miasta wyjechało 75% populacji i chociaż znaczna część już powróciła, to duża grupa naszych mieszkańców jeszcze pozostała poza granicami Ukrainy. Na ich miejsce przyjechało wielu uciekinierów ze Wschodniej Ukrainy, którzy nagle musieli opuścić swoje domy i ratować się ucieczką prze wojskami okupanta.
Jesteśmy świadomi tego, ze życie dalej trwa i musimy odbudowywać nasze miasto i zapewnić dla wszystkich mieszkańców odpowiednie warunki do życia. Musimy promować naszą wspólnotę, aby stale się rozwijać. Mamy wiele problemów w naszej wspólnocie , ale chciałbym się skoncentrować na niezwykle wrażliwych dla naszej gromady problemach, ważnych dla nas wszystkich problemach z odpadami stałymi. 95, 4 % mieszkańców miasta Korosteń ma zapewnione odbiory odpadów komunalnych ale na pozostałym terenie niestety nie.
Mamy u siebie bazy techniki z maszynami i pojazdami, jakie pracują w zakładach komunalnych , ale tego nie jest wystarczająco dużo. Mamy składowisko odpadów komunalnych o powierzchni 30 ha, którego zarządzaniem zajmuje się przedsiębiorstwo komunalne, moc produkcyjna wynosi 6717,1 tys. m3, roczna ilość składowanych odpadów wynosi 150 tys. m3, ogólna ilość na koniec 2023 wyniosła 2400 tys. m3. Mamy opracowany na 2023 rok morfologiczny skład odpadów stałych, co wyrzucają nasi mieszkańcy.
Przygotowujemy wspólny projekt dla całej Wspólnoty, w celu zwiększenia możliwości składowiska w powołanym w tym celu Klastrze Korosteńskim. Planujemy organizację składowania i utylizacji odpadów stałych w ramach całej gromady. Na tym terenie będzie odbywała się segregacja odpadów, strefa pod zakopanie, strefa pod bazę recyklingu i inne działania w celu recyklingu poprzez przetwarzanie odpadów i wykorzystanie tych odpadów do re-produkcji.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszymi projektami. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i za możliwość bycia razem. Dziękuję Ukrainie, dziękuje Polsce.…”
zaproszenie do współpracy z Puław – Pan Tomasz Szymajda, prezes zarządu puławskiego parku naukowo – technologicznego
“…. Drodzy Państwo, Przysłuchując się Waszym prezentacjom mam wrażenie, że każdy temat jaki dzisiaj poruszyliście jest nam w Puławach bliski. Wszystkie problemy, o których dzisiaj mówiliście ,które macie w swoich miastach, dotyczyły także naszego miasta, a niektóre dotyczą jeszcze dzisiaj. Bardzo się cieszę, ze mogę dzisiaj spotkać się i przywitać z delegacją miasta partnerskiego Puław, z Bojarki.
Wszystkie te sprawy które poruszaliście są mi bardzo bliskie, tym bardziej, że ja, jako prezes Parku Naukowo Technologicznego odpowiadam szczególnie za rozwój biznesu w mieście Puławy, w powiecie puławskim i w całym województwie, a pewne działania, które podejmujemy mają istotny wpływ na rozwój całego naszego kraju.
Puławski Park Naukowo – Technologiczny wspiera szeroko rozumiany biznes. Siedzibę w Parku znalazło setki firm polskich, są u nas również firmy z Ukrainy. I tak przedsiębiorca z Ukrainy może założyć oddział swojej firmy w Polsce, rejestrując swoja siedzibę w Parku fizycznie lub jako wirtualne biuro. To daje możliwość prowadzenia bezpośrednich działań gospodarczych na terenie Polski i całej Wspólnoty Europejskiej, możliwość skorzystania z dopłat i dofinansowania przez fundusze unijne oraz wiele innych korzyści związanych z działaniami na rynku polskim i innych krajów Wspólnoty Europejskiej.
Posiadamy powierzchnie biurowe, laboratoryjne i produkcyjne, w których przedsiębiorcy mogą pracować indywidualnie lub zespołowo w twórczej atmosferze. Zapewniamy komfort oraz dostęp do wszystkich potrzebnych urządzeń i mebli.
Nie musisz wynajmować pomieszczeń w PPN-T, aby prowadzić działalność pod naszym adresem.
Wynajmij Wirtualne Biuro i zyskaj prestiżowy adres u nas , w Parku w Puławach. Zapewnimy Ci kompleksową obsługę firmy, pomoc asystencką, oszczędność czasu.
Biznes jest trudną sztuką, szczególnie na starcie, dlatego w PPN-T stworzylismy specjalna platformę, która wszystko ułatwia. Wschodni Akcelerator Biznesu to ekspresowa droga do rozwoju Twojego start-up’u.
Damy Ci nowoczesną przestrzeń, fundusze, kompetentnych doradców, partnerów naukowych i biznesowych. Pomożemy Ci przekuć idee w dochodowy interes.
Jeżeli masz pomysł na innowacyjny produkt lub usługę w branży ekologicznej, spożywczej, rolno-spożywczej lub teleinformatycznej, to Wschodni Akcelerator Biznesu jest dla Ciebie…”
paszport do eksportu – Piotr snopek
“…. Witam serdecznie wszystkich uczestników
Oferujemy następujące usługi.
Dotacje eksportowe
- Wsparcie internacjonalizacji: program Go to Brand.PL – Działanie 3.3.3 PO IR
- Uzyskanie dotacji w ramach programu GO_GLOBAL.PL
- Uzyskanie dotacji w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia
- Uzyskanie dotacji w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych
Marketing eksportowy
- Doradztwo eksportowe
- Strategie Wprowadzenia Produktów na rynki zagraniczne
- Strategie Finansowania Eksportu na wybrane destynacje eksportowe
- Strategie Kreowania Wizerunku na określonych rynkach
- Znajdowanie klientów
Pozostałe usługi okołoeksportowe
Podsumowanie – Czesław Rolla
“…. Omówiliśmy potrzeby jakie widzą miasta ukraińskie, jak się odnoszą do naszych propozycji i kwestii poruszanych podczas targów, jak zależy im na współpracy z nami. Mamy teraz jakiś pogląd na to, co możemy uzyskać działając razem, do czego sięgać, co zrobić, korzystając z możliwości parków naukowo-technologicznych , z możliwości dostępu do środków unijnych.
Ja bym chciał dodać jeszcze do tego, powiedzieć o możliwościach , o których często zapominamy. Proszę Państwa, w każdym mieście , na całym świecie , nie tylko w Ukrainie, są zespoły który się zajmują promocją, rozwojem, ekonomiką, są ludzie którzy przy tym pracują. W każdej organizacji takiej jak izba gospodarcza, czy to niemieckiej, francuskiej, czy polskiej, w każdym kraju jest tu podobnie, są ludzie do współpracy międzynarodowej,. Oni wiedzą wszystko o tych swoich miastach, o swoich organizacjach,i swoich firmach. Jeśli przykładowo tych podmiotów gospodarczych może być na przykład 80 tys.tak jak to jest w niektórych regionalnych izbach gospodarczych w Niemczech, to proszę popatrzeć, jakimi dysponują one możliwościami i potencjałem. I teraz – naszym zadaniem, naszym celem jest to, żeby tą wiedzę w jakiś sposób wykorzystać, żeby zsynchronizować i połączyć ze sobą te wszystkie ogniwa, istniejące już i przygotowane do działania w miastach i gminach, izbach, federacjach, stowarzyszeniach , fundacjach gospodarczych, żeby stworzyć systemy, nad którymi aktualnie pracujemy, które przygotowujemy, które pozwolą wykorzystać te wszystkie możliwości i posiadane informacje i połączyć je w jeden spójny i zharmonizowany system obiegu informacji gospodarczej, produkcyjnej, handlowej, inwestycyjnej, kapitałowej itp. Połączyc w ten sposób Ukrainę z Polską, z całą Europą i być może z innymi państwami na świecie. Jeśli wiemy, ze wszędzie są do tego gotowe struktury, już teraz gotowe do pracy, to wystarczy nam tylko pomyśleć, trochę popracować i wszystko to razem połączyć w jednym miedzynarodowym systemi.
I nie chodzi o to , że my będziemy realizowali za jakiekolwiek firmy biznes. Nie jest to możliwe, każda firma musi podejmować w tym celu własne działania, własne kroki. Bo to ona sama będzie realizowała ten biznes z partnerem czy z partnerami, na przykład firma z Kijowa, Bojarki czy z Żytomierza z firmą z Puław, czy może z firmą niemiecką ze Stuttgartu. My możemy jedynie stworzyć im klimat i atmosferę do działania, pomóc im w znalezieniu partnerów, pomóc w doborze i wstępnej selekcji informacji gospodarczej, nie tylko w jej z nalezieniu.
I do tego wszystkich namawiam i zapraszam do współpracy z nami, razem możemy bardzo wiele osiągnąć. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom...”
european – ukrainian business center
east chanels
polsko – ukraińskie stoisko narodowe
Ekotech 10 – 11 kwietnia 2024 roku, kielce
Spotkania i dyskusje na stoiskach firm ukraińskich w Pawilonie Polsko – Ukraińskich, sesje wyjazdowe do Kielc i Gminy Nowiny jak też prezentacje poszczególnych miast z Ukrainy, pokazały wielki postęp w przygotowaniach miast i gmin ukraińskich do wejścia do Unii Europejskiej.
Opracowane są już w tym celu plany strategicznego rozwoju w poszczególnych miastach i gminach, prowadzone są dalsze prace, które pozwolą na szerokie spożytkowanie funduszy przedakcesyjnych do Unii Europejskiej, dla rozwoju i modernizacji infrastruktury i gospodarki miast i gmin ukraińskich.
Prezentacje miast ukraińskich pokazały ponadto wielki gospodarczy potencjał, poważne możliwości współpracy gospodarczej w zakresie komunalnym, przemysłowym i rolniczym, szybko zachodzące w nich przemiany w zakresie ekologii, gospodarki komunalnej i gospodarki odpadami.
Puławski Park Naukowo-Technologiczny przygotował i zaprezentował swoje propozycje i oferty współpracy skierowane do firm ukraińskich: w zakresie udostępniania pomieszczeń, rejestracji i obsługi firm , wirtualnego biura, wsparcia w pozyskiwaniu funduszy unijnych, możliwości udziału w konkursach unijnych i inne możliwości wspólnych działań na forum międzynarodowym i w Polsce.
Firma Paszport Do Eksportu Sp. z o.o. przedstawiała i omawiała wszelkie aspekty pozyskiwania funduszy unijnych, w tym programy operacyjne Unii Europejskiej i poszczególne programy i konkursy związane z pozyskiwaniem środków finansowych przez miasta, gminy czy firmy
Podczas Forum omawiano między innymi takie rozwiązania, w której wydziały rozwoju, promocji lub gospodarcze miast i gmin staną się ogniwami koordynującymi współpracę i będą stymulowały organizacje i podmioty gospodarcze znajdujące się na ich terenie do tworzenia i rozwijania poziomych powiązań gospodarczych pomiędzy Polska a Ukrainą.
W Forum uczestniczyli przedstawiciele Biura Radcy Handlowego Szwecji,
a o szczegółowe sprawozdania prosili nas nasi partnerzy z Francji, Niemiec i z innych krajów Unii Europejskiej.
Targi Kielce S.A. odegrały szczególną rolę w przygotowaniu naszego wspólnego Polsko-Ukraińskiego stoiska, które w ocenie naszych ukraińskich gości i nas samych prezentowało się niezwykle okazale.
Targi Kielce to jeden z liderów branży wystawienniczej w Europie Środkowo-Wschodniej
Ośrodek jest organizatorem targów i konferencji oraz różnorodnych wydarzeń, od kongresów, poprzez wystawy, aż po koncerty i imprezy sportowe. Obecnie w kalendarzu targowym znajduje się kilkadziesiąt wystaw oraz kilkaset konferencji.
Centrum organizuje wiele flagowych imprez targowych, rozpoznawalnych w całej Europie. Wydarzeniem o największym znaczeniu jest Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, natomiast centrum rozwija także inne targi, które zaistniały na arenie europejskiej. To na przykład Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, która jest największą wystawą tego typu na Starym Kontynencie czy Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, których każda edycja przyciąga ogromną liczbę zagranicznych wystawców i gości. Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się także Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH, czyli największe targi rolnicze odbywające się w halach.
Targi Kielce dysponują 90 000 m2 powierzchni wystawienniczej, z czego 36 000 m2 znajduje się w 7 pawilonach wystawienniczych z nowoczesną infrastrukturą. Największa z hal umożliwia organizację kongresów i eventów dla 4500 osób.
O popularności Targów Kielce najlepiej świadczą liczby: w 2023 roku w Kielcach odbyło się 340 wydarzeń, w których udział wzięło prawie 320 tysięcy ludzi. Podczas targów swoją ofertę zaprezentowało 4500 wystawców z całego świata.
Podczas targów w Pawilonie Polsko-Ukraińskim odbyło się niezwykle interesujące spotkanie delegacji miast ukraińskich z Prezydentem Kielc Panem Bogdan Went, podczas którego poruszane były podstawowe problemy komunalne, związane z zaopatrzeniem w podstawowe media, kosztami funkcjonowania instytucji i zakładów miejskich.
Było ono też niezwykle ważne i wzruszające dla wszystkich uczestników, tym bardziej, że miasto Kielce i Prezydent Kielc, Pan Bogdan Went osobiście udzielał szczególnej pomocy humanitarnej Ukrainie i uchodźcom przybyłym do Kielc – za co został odznaczony wysokim ukraińskim odznaczeniem przez Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.
Na spotkaniach uzgadniano dalsze plany działań w zakresie współpracy pomiędzy miastami i firmami.
Podczas Targów zorganizowano sesje wyjazdowe delegacji ukraińskich na terenie Kielc i jego okolic, które miedzy innymi odbyły się w Kieleckim Parku Technologicznym.
Odbyły się też spotkania i prezentacje w wiodącej firmie w zakresie produkcji i dystrybucji paneli słonecznych, EkoEnergia Polska która ma swoja siedzibę na terenie Parku.
Odbyła się też sesja wyjazdowa i zwiedzanie przodującej w wykorzystaniu funduszy unijnych Gminie Nowiny, a następnie spotkanie z Wójtem Sebastianem Nowaczkiewiczem, który za udzielanie pomocy Ukrainie, otrzymał wysokie ukraińskie odznaczenie we Lwowie.
Miasto Puławy i Region Puławski reprezentował na Targach EKOTECH 2024 w Kielcach i był jednocześnie współorganizatorem całej imprezy Puławski Park Naukowo–Technologiczny, który brał też udział w Forum, w spotkaniach i rozmowach w Pawilonie Polsko-Ukraińskim przedstawiając przygotowane specjalnie propozycje wykorzystania potencjału Parku przez miasta i firmy ukraińskie.
Podczas Targów nawiązanych zostało wiele kontaktów z firmami, które uczestniczyły w Targach EKOTECH, zajmujących się gospodarką komunalną, ekologią, zagospodarowaniem odpadów, powstawały pierwsze propozycje współpracy.
Szczególną rolę odegrało w przygotowaniach i organizacji Forum i Pawilonu Polsko-Ukraińskiego miasto partnerskie Puław, Bojarka, którego przedstawiciele na czele z Panią Tetianą Koczkową, pierwszą zastępczynią mera Bojarki, wraz z delegacją tego miasta brali również czynny udział w tym wydarzeniu w Kielcach.
Bojarka, miasto partnerskie Puław, czynnie wspiera puławskie firmy i organizacje w tworzeniu i budowaniu współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej z partnerami w Ukrainie. W trakcie rozmów naszych delegacji w Bojarce i w Puławach, padały deklaracje szczególnej pomocy i wsparcia dla firm, instytutów i instytucji z z Puław i Regionu Puławskiego, które chciałyby brać udział w procesach modernizacji i rozwoju Ukrainy, czy też w procesach w procesach adaptacyjnych miast ukraińskich do Unii Europejskiej i w organizowanych w tym celu przetargach. Może to być wielką szansą dla rozwoju miasta Puławy i naszego Regionu Puławskiego, jak również dla skorzystania przez nasze lokalne firmy z przygotowywanych przez Unię Europejską funduszy dla odbudowy i rozwoju Ukrainy.
Podczas naszych niezwykle wzruszających spotkań w Bojarce, między innymi z uczniami w szkołach podstawowych i średnich, podkreślane było znaczenie pomocy Puław w zakresie wyposażenia szkół, w zakresie zorganizowania, już po rozpoczęciu wojny dla grup uczniów z Bojarki wakacyjnego wypoczynku w Puławach, były też podziękowania dla Puław za wszelką pomoc i wsparcie udzielaną w formie przekazywania darów czy sprzętu komunalnego dla mieszkańców Bojarki.
Nasze działania w Ukrainie i w Polsce zostały docenione przez Związek Miast Polskich, które objęło Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze oraz Pawilon Polsko – Ukraiński swoim patronatem. Na podstawie szczegółowych ustaleń ze Związkiem Miast Polskich, informacje o działaniach Polsko-Ukraińskiego Centrum Gospodarczego z Puław, zostały rozpowszechnione pośród 356 największych miast polskich, do których należą również Puławy.
Pod Honorowym Patronatem Związku Miast Polskich
O inicjatywach puławskich organizacji we współpracy z miastem Bojarką i innymi ukraińskimi miastami zostały rozesłane informacje do wszystkich izb gospodarczych z Polski – wiele z nich przekazało te informacje do swoich członków, firm lub organizacji.
W ramach naszej międzynarodowej współpracy informacje te zostały też rozpowszechnione wśród wielu organizacji rządowych i regionalnych w Europie, Afryce czy Azji, z którymi od wielu lat współpracujemy.
Działania nasze ukazują w Polsce, Ukrainie i Europie miasto Puławy jako miasto otwarte na międzynarodową współpracę gospodarczą, uczestniczące w rozwoju nowych informacyjnych technologii, jako miasto będące motorem przemian w zakresie transferu technologii i organizacji współpracy międzynarodowej pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy.
Szczególną rolę w tych działaniach odgrywa również Puławski Park Naukowo Technologiczny, współorganizator naszych działań w Polsce i w Ukrainie, którego prezes, Pan Tomasz Szymajda wraz z personelem parku od wielu lat czynnie wspiera nasze działania.
Ta harmonijna współpraca może być wzorem dla innych tego typu rozwiązań w mieście Puławy i Regionie Puławskim, kiedy to instytucja miejska współpracuje ze stowarzyszeniem non-profit, realizując konkretne działania i osiągając niezwykłe sukcesy, doceniane nie tylko w Polsce i w Ukrainie ale i w Europie i świecie.
Stabilna kontynuacja rozpoczętych działań może mieć ogromne znaczenie dla wzrostu znaczenia Puław i Regionu Puławskiego na gospodarczej mapie Polski i Europy, nasze miasto może działać jako
Puławy jako HUB Informacyjno – Gospodarczy
pomiędzy Wschodem i Zachodem Europy
A wojna trwa nadal …
.
.
.
Puławy 2023
POLSKO – UKRAIŃSKIE FORUM GOSPODARCZE, puławy 2023
ZGŁOSZENIE FIRMY DO POLSKO-UKRAIŃSKIEGO CENTRUM GOSPODARCZEGO
Під почесним патронатом голови міської ради
Пулави
Співорганізатор Форуму
День перший – 28 березня 2023 р
Відкриття конференції – Президент Правління Польсько-Українського Економічного Центру Чеслав Ролла.
Ласкаво просимо до учасників та презентація Пулавського науково-технологічного парку – президент правління Томаш Шимайда
«…Пулавський науково-технологічний парк підтримує бізнес у широкому розумінні. Більше 180 польських компаній знайшли свої штаб-квартири в парку, є також компанії з України. Підприємець з України може відкрити філію своєї компанії в Польщі, зареєструвавшись його штаб-квартира в парку фізично або як віртуальний офіс. Це дає можливість вести пряму бізнес-діяльність у Польщі та всій Європейській спільноті, можливість скористатися субсидіями та співфінансуванням із фондів ЄС та багато інших переваг, пов’язаних із діяльністю на польський ринок та інші країни Європейського співтовариства…»
Можливості та потенціал Польщі та України – головні напрями співпраці – Президент Польсько-Українського Економічного Центру Чеслав Ролла
«…Польсько-український економічний центр підтримує економічну співпрацю між Польщею та Україною. Сьогодні Україна захищає не тільки себе, але й Польщу, Європу та весь вільний світ. Тому ми не повинні чекати, що Україна переможе, ми повинні взяти дій зараз, яка допоможе Україні інтегруватися в Європейський Союз. І ми хочемо зробити це сьогодні разом з містами, компаніями, українськими та польськими організаціями. Ми готуємо та реалізуємо конкретні проекти та програми пророзвиткового та комерційного характеру, як для компаній ми також представляємо пропозиції співпраці для українських та польських міст, які не передбачають великих витрат, а лише використовують наявні можливості та потенціал партнерів.Уявімо, що ми будемо інформувати один одного про існуючі тендери в Польщі та Україні тендер на будівництво нової школи в Пулавах в Польщі або в Боярці в Україні!Або українська фірма в Польщі знайшла українських працівників у Любліні через Повітову службу працевлаштування в Пулавах, а та сама польська фірма знайшла працівників в Україні через Повітову службу праці в м. Боярка! Ми можемо створити це все разом…”
Боярка, місто-партнер Пулави,
організував Українсько-польський економічний форум у 2022 році, в якому взяли участь понад 50 суб’єктів господарювання України. Дводенна конференція була поєднана з кількаденною навчальною роботою в українських компаніях щодо можливостей їх розвитку та співпраці з польськими компаніями.
Боярка, місто відкрите до співпраці – заступник міського голови Тетяна Кочков
«…. Вітаємо всіх учасників. Від імені мера Боярки та всієї нашої громади ми хочемо подякувати Польщі та полякам за допомогу Україні. Ми переконані, що всі польські компанії знайдуть ділових партнерів і будуть підтримали в цьому в Боярці Ми розуміємо, що після закінчення війни економічна співпраця між нами збільшиться, ми готуємося до цього процесу і співпрацюватимемо з компаніями з Пулав та інших польських і європейських міст, з якими ми сьогодні маємо контакти. співпраця польських фірм із боярськими заводами, організація груп боярських компаній для цієї співпраці та допомога їм у налагодженні контактів…»
BOJARKA вже багато років є містом-партнером Пулав. Знаходиться приблизно в 25 км від центру Києва, має вдале географічне розташування. До столиці можна доїхати потягом за 25 хвилин, а на автомобілі (таксі) за 40 хвилин. У напрямку Києва і назад курсують 7 маршрутів кожні 5-10 хвилин, які можуть доставити вас в будь-яке передмістя правобережної столиці. Місто межує з Одеською трасою, має одну залізничну станцію Боярка та зупинний пункт Тарасівка. На станції «Боярка» зупиняються електрички далекого прямування підвищеного комфорту та приміські електрички.
Виробничу і торговельну діяльність здійснюють близько 900 підприємств.
Боярка, місто-партнер Пулав, спільно з Польсько-Українським Економічним Центром організували перший Міжнародний економічний форум у Боярці, Україна, у жовтні 2022 року.
У ньому взяли участь понад 50 підприємств, інститутів та університетів з Боярської та Київської областей, а також представники міст, компаній та організацій з Польщі.
Під егідою та завдяки великій прихильності та допомозі мера Боярки пана Олександра Зарубіна та першого заступника мера міста пані Тетяни Кочкової було організовано семиденний Економічний форум, у тому числі два дні конференцій. та навчальні візити до компаній, інститутів та університетів. Під час ознайомчих візитів вдалося ознайомитися з потенціалом та можливостями співпраці українських партнерів.
Детальніше про компанії та установи Боярки
TARGI KIELCE – Йоанна Марчан – заступник директора виставкового відділу
“… Targi Kielce є одним із двох лідерів ярмарків у Польщі, має 90 000 м2 виставкової площі в 7 виставкових павільйонах із сучасною інфраструктурою. Targi Kielce заснована в 1992 році, займає друге місце в рейтингу ярмарків у Центральній та Східній Європі. Місто Таргіув вже багато років співпрацює з українськими компаніями, які беруть участь у багатьох спеціалізованих ярмарках, найбільші з яких стосуються оборонної промисловості. MSPO, сільськогосподарські технології – AGROTECH, енергетика та відновлювані джерела енергії – ENEX, Industrial Spring – STOM Metal Processing Technology Exhibition, переробка пластмас і гуми – PLASTPOL…”
UKRAINE’S INVESTMENT PROMOTION OFFICE – заступник виконавчого директора UkraineInvest – Євгеній Шакотько.
«…Наша головна мета і завдання сьогодні — визначити, як приватний сектор може брати участь в інвестиційних процесах в Україні. В результаті війни у 2023 році прямі збитки українській економіці сягнули астрономічної суми в 113 трильйонів доларів США. Ці збитки вплинули на всю економіку України, але ми бачимо особливо великі потреби та великий потенціал для інвестицій у таких секторах, як сільськогосподарська та агрохарчова промисловість, будівельні матеріали та обладнання для будівельних об’єктів, логістика, перехід від вугілля до зелених технологій, у виробництво транспортних засобів і машин для Ці плани реконструкції та реструктуризації пропонують надзвичайні можливості для відновлення та розвитку промисловості України та є надзвичайно привабливими для іноземних інвесторів та самої України через впровадження нових технологій на український ринок.економіки з глобальною економікою…”
POLSTAL – Kierownik Działu Eksportu, Konrad Kruszyk
«…POLSTAL працює в кількох основних напрямках, займається дистрибуцією конструкційної сталі для нафтохімічної промисловості, інфраструктури, для будівель і нерухомості, для енергетичного сектора і шахт. Крім того, вона займається виробництвом металоконструкцій з комплексне впровадження на місці та виконує в цьому відношенні навіть найвимогливіші проекти. Він також виробляє та монтує сталеві бункери на місці відповідно до власних проектів і патентів. Він також проводить розробку, комплексно будуючи цілі житлові масиви. Він постачає конструкційну сталь та виробництво продукції в більшість країн світу. Він є гордим спонсором футбольного клубу Zagłębie Sosnowiec. … “
EDELVIKA – Ольга Кас’ян, Директор з маркетингу
«… Компанія заснована в 1994 році, виробництво займає площу 9200 м2, в компанії працює 250 співробітників. Щомісяця ми виробляємо понад 120 000 м текстилю. Палітри PANTONE Сучасне вишивальне обладнання TAJIMA втілює в життя найбільше складні декорації в найкоротші терміни Маємо швейні машини BROTHER та JUKI – це машини для спеціальних завдань, рідкого виробництва в системі LEAN. Підприємство має сертифікат системи управління якістю відповідно до вимог ДСТУ (Національний стандарт України) ISO 9001: 2015 р. Власна сертифікована лабораторія перевіряє всю сировину на етапі введення та перевіряє якість кінцевого продукту Висококваліфіковані дизайнери та дизайнери працюють за сучасними програмами та використовують новітні технологічні можливості Виготовляємо одяг з різних видів текстильних матеріалів, для дорослі, жінки, чоловіки та діти. ми також виготовляємо одяг спеціального та технічного призначення…».
REMIX OIL – Prezes Zarządu i Właściciel, Przemysław Remiszewski
“…REMIX OIL займається виробництвом, торгівлею та послугами. У сфері виробництва ми пропонуємо сушарки і, як єдине підприємство в Польщі, ми є виробником трьох типів сушарок, кожна з яких призначена для різних цілей Таким чином, ми виробляємо сушарки для біомаси, тирси для деревообробної промисловості та інших застосувань. Крім того, ми виробляємо сушарки для щільних мас із вмістом вологи близько 80%, які наші сушарки висушують приблизно до 10% за раз, а відходи використовується як добриво.Ми також виробляємо сушарки для сушіння зерна, кукурудзи, ріпаку тощо.Що стосується послуг, ми об’єднуємо польських та українських підприємців, маючи партнерів та контактів в Україні понад 30 років.Ми також діємо у сфері допомоги Україна у вирішенні житлових проблем, пропонуючи модульні будинки для мешканців та армії…”
AKCENTA – międzynarodowe rozwiązania finansowe – Dyrektor Radosław Jarema
«…AKCENTA забезпечує підтримку валютних рахунків, заощаджуючи до 20 000 злотих під час обміну валют – без необхідності змінювати банк
прийом та відправлення іноземних платежів
усунення валютного ризику
підтримка консультанта з мобільних валют
на ринку з 1997 року, зараз PL, CZ, SK, HU, RO, DE
50 485 задоволених клієнтів, понад 7 тис в PL
41,75 млрд злотих – обсяг транзакцій клієнтів у 2022 році…”
FAGUM STOMIL
Протягом багатьох років спеціалізацією FAGUM-STOMIL є захисне та робоче взуття. Наше взуття – крім оригінального і традиційного захисту ніг від води чи холоду, в першу чергу забезпечує вузькоспеціалізований захист ніг. Вони призначені для людей, зайнятих у різних галузях переробної та хімічної промисловості, в енергетиці, гірничодобувній промисловості, пожежно-рятувальних службах, будівництві, транспорті, а також у сільському, лісовому та рибальському господарствах. Всюди, де людина своєю діяльністю приборкує сили природи, черпає її багатства, протистоїть стихіям, змінює світ, руйнуючи та будуючи, необхідне взуття з маркою FAGUM-STOMIL. Це взуття, що має високі оцінки якості виготовлення, довговічності та надійності, знаходить покупців не лише на вітчизняному ринку, а й у багатьох країнах Європи та світу..
FAGUM – STOMIL
Одяг, постільна білизна та аксесуари для дітей та немовлят
СОФІЯ – будь ласка, натисніть “СТАРТ”
«…Компанія «Софія» створена для найголовніших і найулюбленіших істот у світі. Потреба оточити їх ніжністю та безпекою призвела до створення унікальних виробів, які демонструють не лише якість виконання, але й любов та турботу.
Понад 30 років він повністю присвячується дітям, створюючи нижню білизну, одяг і постільну білизну, лейтмотивом яких є елегантність і позачас. Ми намагаємося зробити всі наші товари зручними та корисними для здоров’я.
Усе для того, щоб наші діти безтурботно та весело пізнавали світ…»
День ДРУГИЙ конференції – 29 березня 2023 р
Умань – місто свободи і надіїi
Умань — адміністративний центр Уманського району Черкаської області. Розташований на Придніпровській височині на обох берегах річки Уманка (притока Ятрані), за 186 км на південний захід від міста Черкаси. Через місто проходять автомагістралі М05 і М30. Історично воно лежить на межі Поділля та Наддніпрянщини в Україні. Важливий центр Східного Поділля. Населення — 82,9 тис. осіб. Люди.
Умань – це місто з довгою історією та унікальною культурою, розташоване на перехресті 5 доріг, туристичне та паломницьке місто, яке щорічно відвідує понад 600 000 людей. туристів
Ми жили в мирі, насолоджуючись нашим прекрасним містом, – міський голова Ірина Плетнова
Поки не прийшла війна…..
Ця війна показала справжнє обличчя російського окупанта, а наше місто та вся Україна стали його ціллю…
«…Ранок 24 лютого приніс уманській громаді серію потужних вибухів, численні пожежі та приліт снаряду на центральну площу. Як наслідок, перша мирна жертва повномасштабного вторгнення в с. Російська Федерація Але суспільство швидко мобілізувалося, завдяки спільним зусиллям мешканців, влади та бізнесу комуна стала опорою для наших захисників, надійним притулком для внутрішньо переміщених осіб та матеріально-технічним центром гуманітарної допомоги для всієї країни. .
Сьогодні ми чітко розуміємо наші виклики та завдання. У громаді міста Умань успішно працюють волонтерські та громадські організації, підприємства активно допомагають Збройним Силам України. Ми впевнено тримаємо економічний фронт держави, в тому числі завдяки підтримці наших іноземних друзів! …”
UMAŃ ЗАПРОШУЄ ДО СПІВПРАЦІ
«В умовах війни, яку зрадницька Росія оголосила Україні, ми маємо пам’ятати про забезпечення потреб не лише нашої армії, а й про забезпечення життєвих потреб наших жителів. Українська армія переможе у цій війні, і ми повинні це зробити. все можливе в цей час для підтримки економіки та економічного розвитку нашої місцевої громади та всієї України.Наші виробничі підприємства та компанії повинні підтримувати своє виробництво, а водночас модернізувати та адаптуватись до потреб інтеграції з європейськими Спільнота. Це велике завдання для нашого місцевого бізнесу, а також чудові можливості для співпраці з партнерами з Польщі…”
Економіка
У місті функціонує понад 5 тис. виробничих, торговельних і сервісних підприємств, а також комунальних підприємств різних форм власності. Основні галузі промисловості: машинобудівна (заводи: ПАТ «ЕТАЛОН», Уманьферммаш, «Мегомметр», оптико-механічний, театрального устаткування), харчова (заводи: овочеконсервний, масло, вітамінний, горілчаний, м’ясокомбінат, ВАТ «Уманьпиво», Уманський тепличний комбінат, ЗАТ ТК «Уманьхліб», МПП «Агропромресурси» та ін.), легкої (заводи: швейна, взуттєва, виробів художньої промисловості), будівельних матеріалів (заводи: олійний, цегельний, залізобетонних конструкцій та ін.), Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne. “Технолог”, Вітамінний завод (“Вітаміни”), Елеватор.
EDGE GROUP / MARBUD POWISLE – PREZES ZARZĄDU MARBUD POWIŚLE, JAN BOCZKOWSKI
«…Ми є групою інвестиційних та консультаційних організацій, що спеціалізуються на секторі малих і середніх підприємств, з особливим наголосом на підприємцях, які перебувають у складних економічних ситуаціях (скрутні), і підприємцях, які починають інвестиційний шлях (початковий). юридичною особою, що займається цим сегментом, є EDGE Consulting Sp. z o.o., зареєстрований офіс у Варшаві.Одним із наших ключових бізнес-напрямків є польсько-українське партнерство, яке розвивається з 2002 року і базується на приватних та ділових контактах пана Чеслава Піотровича та п. Володимир Марценяк У сфері створення транскордонних бізнес-проектів наразі ми працюємо над впровадженням на європейські ринки органічних добрив і кормів для сільського господарства, впровадженням інноваційних програм житлового будівництва на основі сучасних технологій у сфері утеплення та модульних будівельних систем, розробка та впровадження спеціалізованих сучасних терапевтичних програм у сфері терапії глибокої травми, включно з посттравматичним стресовим розладом, рішення про офіційне заснування в Польщі польсько-української фундації під брендом «We care», метою якої буде освітня діяльність у сфері ведення малого та середнього бізнесу в Польщі та Україні, діяльність у сфері розвитку систем психологічної терапії проблем, викликаних збройними конфліктами, в тому числі шляхом проведення тренінгів для терапевтичного персоналу, проведення терапевтичних програм і центрів, створення та управління стипендіальний фонд для молодих людей із травматичним досвідом, які хочуть розвинути свої підприємницькі здібності…».
NOVAGRA / VITASTAR
VITASTAR® – Активатор рослин для культивування
Під торговою маркою VITASTAR® ми пропонуємо широкий асортимент позакореневих добрив; виготовлено з високоякісної сертифікованої сировини та добавок. Мікроелементи, що містяться в наших препаратах, повністю хелатовані кислотою EDTA, тому немає ризику утворення осаду у водних розчинах і робочих рідинах. Технологічне досягнення, яке ми надаємо найвибагливішій групі реципієнтів у сільськогосподарській галузі, – це органічні та мінеральні добрива, збагачені амінокислотами, вітамінами, рослинними гормонами та спеціальним колоїдним білком CARPRAMID® з революційними властивостями. Carpramid® отримують з природної амінокислоти, яка присутня практично у всіх білках. Він вирізняється надзвичайною здатністю до катіонного обміну завдяки негативним зарядам, пов’язаним з карбоксильною функціональною групою групи молекул b-білка. Регулярне використання препаратів VITASTAR з додаванням технологічно передового інгредієнта, яким є CARPRAMID® (Carpramid Technology, тобто технологія управління поживними речовинами), тобто високозарядженого біологічно розкладаного білка β-типу, є гарантією: оптимального використання поживних речовин, що надаються рослин шляхом позакореневого та ґрунтового внесення за рахунок покращення поглинання цих інгредієнтів та підвищення стійкості культурних рослин до хвороб та фізіологічних стресів.
paszport do eksportu – piotr snopek
Можливості фінансування експортної діяльності
«… Дія FEPW.01.01 Платформи стартапів (PS) для нових ідей – це комплексні програми інкубації для інноваційних стартапів у Східній Польщі.
Втручання спрямоване на:
• подальше укорінення та розвиток екосистеми стартапів у Східній Польщі;
• подальша підтримка під уже впізнаваним брендом Platform Startup для людей, які хочуть заснувати компанію у Східній Польщі та розвивати свій бізнес на внутрішньому та міжнародному ринку.
Європейські фонди для сучасної економіки
Захід FENG 2.24 Польські технологічні мости
FENG Захід 2.25 Просування бренду інноваційних МСП
FENG Захід 2.26 Інтернаціоналізація МСП – Brand HUB
Дія FENG 2.28 Startup Booster Польща
Бойовик FENG 2.29 Стартапи — це ми
BRAEL – Paweł brancewicz
«…BRAEL – Medical Devices, розташована в Пулавах, є одним із провідних виробників медичних приладів у Польщі та лідером у виробництві ультразвукових детекторів серцевого ритму плода. Наша місія – пропонувати продукцію відмінної якості за доступною ціною. У 1997 році ми випустили другий у світі компактний детектор серцевого ритму плода UDT-100 TONFET. Після пов’язаного з ним успіху ми розширили пропозицію дешевими детекторами UDT-20 і високоякісними детекторами UDT-300 із можливістю реєструвати частоту серцевих скорочень і рухи плода на термопапері, як у кардіотокографах ми представляємо новий компактний монітор серцевого ритму плода FD-10D BabyPulse Ми ставимо перед собою завдання, щоб FD-10D був безперечно найкращим на світовому ринку малих доплерів і ми цього досягли.
У 2008 році в нашій пропозиції з’явився кардіотокограф для спостереження за одноплідною або двійневою вагітністю. Його переваги – точний підрахунок пульсу і малий розмір – зробили його основним і обов’язковим обладнанням лікарень і гінекологічних кабінетів. Він також користується хорошою репутацією серед іноземних клієнтів…”
AKCENTA – Andrzej Kowalik
«… Ми хочемо зацікавити нашою пропозицією компанії, які зареєстровані та вже мають філії в Польщі. Якщо ви здійснюєте валютні перекази в українські банки в євро чи доларах США, то такий переказ може здійснити AKCENTA. Це вигідно, оскільки переказ здійснюється дуже швидко, вартість переказу нижча, ніж в інших банках, і курс обміну хороший…”
Stowarzyszenie “Czysty Świat” – Marcin Obałek i Paweł Jeżyna
«…З початку війни, 24 лютого 2022 року, ми організували майже 40 гуманітарних конвоїв в Україну, ми перевезли сотні тонн необхідних для населення продуктів, таких як продукти харчування, теплий одяг, ковдри та спальні. сумки, медико-санітарні вироби для дорослих і дітей, перев’язувальні матеріали, санітарно-фармацевтичні матеріали для територіальних військ і української армії.Цю продукцію ми транспортували гуманітарними конвоями або зовсім поодинці, їздячи на крайній схід України, часто під обстрілами росіян. артилерії чи ракет Ми були на найбільш зруйнованих територіях України і на власні очі бачили всі ці руйнування та злочини проти мирного населення російських військових злочинців – від Бучі та Ірпеня до Харкова, Кривого Рогу чи Херсона.Все це з початку війни ми надавали гуманітарну допомогу цивільному населенню, організовуючи гуманітарні конвої та перевозячи окремих біженців на приватних автомобілях чи орендованих мікроавтобусах, або організованими нами великими групами автобусами з України до Польщі та інших країн Європи …”
Producent Peletu, firma handlowo-produkcyjna – Pan Aleksander z Łucka
«…Дуже дякуємо за можливість представити пропозицію нашої компанії. Ми торгово-виробнича компанія з Луцького околиці, виробляємо тверде паливо, біопаливо. Спочатку ми торгували пелетами, відправляючи їх до Польщі та Європи, на зараз ми розвинули велике виробництво пелет практично Ми виробляємо пелети з соломи, деревної стружки, соняшнику, яблуні та вишні, дуба та вільхи.Також ми виробляємо спеціальні пелети для домашніх тварин, котів та собак.Ми плануємо розпочати дистрибуцію та продаж пелет. у Польщі та в Європейському Союзі Шукаємо дистриб’юторів у Польщі, з якими ми могли б розпочати взаємовигідну співпрацю…”
TROKOTEX Polymer Group.
Trokotex Polymer Group Sp. z o.o. це компанія з традиціями та польським капіталом. Очисні споруди, електростанції, теплоелектростанції та харчова промисловість користуються продукцією Trokotex вже понад 30 років.
Наші композиційні вироби: баки, решітки, покриття або арматура використовуються в різних галузях господарства.
Протягом багатьох років ми доклали багато праці, зусиль і душі, щоб стати для вас надійним і стабільним партнером. Багато зусиль, щоб відповідати ринковій економіці, що динамічно розвивається, і багато жертв, щоб пережити шторми. Сьогодні можна сказати, що воно того варте. Доказом цього є довіра та задоволення наших клієнтів, таких як KGHM, Orlen SA, Ciech SA, Rafako SA та PGNiG
Для вас – наших клієнтів, ми постійно розвиваємось і готові до нових викликів, запускаючи нові продукти. Для вас ми збираємо кошти ЄС для розвитку нашої компанії та інновацій, і завдяки вам ми отримуємо престижні нагороди, такі як Business Gazelles, Polish Success, Expansion або нагороду Chief Technical Organisation або Leader of New Technologies.
Solaris Optics S.A. – – це компанія з виробництва точної оптики з майже 30-річним досвідом роботи в цій галузі.
Solaris Optics була заснована в 1991 році. Зараз ми є амбіційним підприємством середнього розміру, в якому працює понад 70 людей і має сучасне обладнання та лабораторне обладнання. Компанія розташована на власній території площею 4744 м², у виробничій будівлі площею 1620 м².
See our company brochure: Solaris Optics – we do precise optics!
“We produce optics and deliver optical solutions to our partners.”
форум – Dzień Trzeci – 30 березня 2023 р
У рамках Польсько-українського форуму делегація з України ознайомилася з об’єктами Пулав, які за останні роки збудувало наше місто за кошти ЄС.
Наші українські партнери ознайомилися зі спортивною базою Міського спортивно-оздоровчого центру та іншими сучасними об’єктами інфраструктури Пулав, зокрема:
- Пулавський науково-технологічний парк
- Спортивний зал по вул. Люблін
- Готель OLYMPIC з прилеглим спортивним стадіоном і відкритим басейном
- Критий басейн
- Марина разом із супутніми спорудами та ділянками набережної Вісли до нового мосту
- Пулавський культурний центр “Dom Chemika”
- Пулавські парки, дитячі майданчики. дитячі сади
Українських гостей цікавили технічні та будівельні рішення, шляхи отримання нашим містом коштів ЄС та багато інших питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням та допомогою для мешканців міста Пулави.
На запрошення старости Пулавського повіту пані Данути Смаги у старостві відбулася зустріч українських делегацій з представниками повітової управи, на якій обговорювалися актуальні потреби та можливості співпраці з Уманщиною. .
Під час сесії Пулавської міської ради також відбулася зустріч української делегації з пані Боженою Кригер, головою міської ради та паном Павлом Маєм, президентом міста Пулави, а також радниками та представниками міської ради. .
У рамках економічного співробітництва з сусідніми містами відбулася зустріч за участю українських делегацій у резиденції міської ради Радома з пані Мартою Міхальською-Вілк, віце-президентом міста та міської ради Радома, під час якої обговорювалися можливості співпраці та плани розвитку цієї співпраці на найближчий час.
Після зустрічі для українських делегацій було організовано екскурсію на свіжому повітрі, яка мала можливість побачити найсучасніші об’єкти інфраструктури Радома, зокрема нову лікарню та сміттєсортувальний завод, очисні споруди та інші об’єкти міських відходів.
Форум завершився підготовкою Листа про наміри щодо подальшої співпраці, на основі якого здійснюватиметься та розвиватиметься подальша діяльність у польсько-українських відносинах, яку проводить Польсько-український економічний центр. в Пулавах.
Opracował: Koordynator Polsko Ukraińskiego Centrum Gospodarczego
Czesław Rolla
Prezes Zarządu
CENTRUM EKOLOGII I PROMOCJI GOSPODARCZEJ
tel. +48 666 048 421
email: goalgier@gmail.com